1.9937÷19×12029÷23+54= ?
1)26179. 2)273583. 3)331267. 4)28644. 5)31242
2.1739÷47+2679÷57+3819÷67+5159÷77+6699÷87+1245÷83=?
1)315. 2)300. 3)285. 4)250. 5)245
In each of these question a number series is given. ln each series only one number is wrong. Find out that number.
3.5. 22. 56. 116. 205. 330. 49
1)5. 2)56. 3)116. 4)330. 5)497
4.176. 275. 396. 539. 704. 891. 998
1)176. 2)275. 3)539. 4)704. 5)998
5.A and B enter into a speculation.A puts in Rs.50 and B puts in Rs 45. At the end of 4 months,A withdraws half of his capital, and then,C enters with a capital of Rs.70.How ought a profit of Rs.254.5 to be divided at the end of the year?
1)80:76.5:98 2)98:80:76.6 3)76.5:98:80 4)80:98:76.5 5)None of these
6.A man has Rs. 480 in the denominations of one-rupee notes, five-rupee notes and ten-rupee notes. The number of notes of each denomination is equal. What is the total number of notes that he has ?
1) 45 2) 60C. 3)75 4).90 5)cannot determined
Answer:
1.(2).?=523×523+54=273583
2.(2) ?=37+47+57+67+77+15=300
3.(2);The series is
3×2×1-1=5
4×3×2-2=22
5×4×3-3=57
6×5×4-4=116
7×6×5-5=205
8×7×6-6=330
9×8×7-7=497
4.(5)The series is
44×4=176
55×5=275
66×6=396
77×7=539
88×8=704
99×9=891
110×10=110
5(1);Ratio of A:B:C is
50×4+25×8:45×5+22.5×70×7
400:382.5:490
Ratio is 80:76.5:98
6 (4)
Let number of notes of each denomination be x.
Then x + 5x + 10x = 480
16x = 480
x = 30.
Hence, total number of notes = 3x = 90.
7 (3)
Speed = 45 Km/hr = 45*(5/18) m/sec
= 12.5m/sec
Total distance = 360+140 = 500 meter
Time = Distance/speed
=500/12.5=40seconds
8.(2)
We can select 4 boys+3 boys and 1 girl+ 2 boys and 2 girls+1 boy and 3 girls
(6C4) + (6C3 x 4C1) + (6C2 x 4C2) + (6C1 x 4C3)
= (6C2) + (6C3 x 4C1) + (6C2 x 4C2) + (6C1 x 4C1)
Let the speed of the water in still water = x
Given that speed of the stream = 3 km/hr
Speed downstream = (x+3) km/hr
Speed upstream = (x-3) km/hr
distance = speed × time,
(x+3)4=(x−3)6
= (x + 3)2 = (x - 3)3
= 2x + 6 = 3x - 9
= x = 6+9 = 15 kmph
10.(3)
SP of two books = 300×110/100=330
300×90/100=270
330+270=600
CP of two books = 300+300 = 600
Total SP = Total CP
Hence No loss or no gain
1)26179. 2)273583. 3)331267. 4)28644. 5)31242
2.1739÷47+2679÷57+3819÷67+5159÷77+6699÷87+1245÷83=?
1)315. 2)300. 3)285. 4)250. 5)245
In each of these question a number series is given. ln each series only one number is wrong. Find out that number.
3.5. 22. 56. 116. 205. 330. 49
1)5. 2)56. 3)116. 4)330. 5)497
4.176. 275. 396. 539. 704. 891. 998
1)176. 2)275. 3)539. 4)704. 5)998
5.A and B enter into a speculation.A puts in Rs.50 and B puts in Rs 45. At the end of 4 months,A withdraws half of his capital, and then,C enters with a capital of Rs.70.How ought a profit of Rs.254.5 to be divided at the end of the year?
1)80:76.5:98 2)98:80:76.6 3)76.5:98:80 4)80:98:76.5 5)None of these
6.A man has Rs. 480 in the denominations of one-rupee notes, five-rupee notes and ten-rupee notes. The number of notes of each denomination is equal. What is the total number of notes that he has ?
1) 45 2) 60C. 3)75 4).90 5)cannot determined
7.A train is 360 meter long is running at a speed of 45 km/hour. In what time will it pass a bridge of 140 meter length. 1) 20 seconds 2)30 seconds 3)40 seconds 4)45seconds 5)None of these 8.In a group of 6 boys and 4 girls, four children are to be selected. In how many different ways can they be selected such that at least one boy should be there? 1)159 2)209 3)201 4) 212 5)cannot determined 9.A boat covers a certain distance downstream in 4 hours but takes 6 hours to return upstream to the starting point. If the speed of the stream be 3 km/hr, find the speed of the boat in still water 1)15 km/h 2)12 km/hr 3)13 km/h 4)14 km/hr 5)18 km/hr 10.Anil purchases two books at Rs.300 each. He sold one book 10% gain and other at 10% loss. What is the total loss or gain in percentage? 1)10% gain 2)1% loss 3)No loss or no gain 4)1% gain 5)None of these | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.(2).?=523×523+54=273583
2.(2) ?=37+47+57+67+77+15=300
3.(2);The series is
3×2×1-1=5
4×3×2-2=22
5×4×3-3=57
6×5×4-4=116
7×6×5-5=205
8×7×6-6=330
9×8×7-7=497
4.(5)The series is
44×4=176
55×5=275
66×6=396
77×7=539
88×8=704
99×9=891
110×10=110
5(1);Ratio of A:B:C is
50×4+25×8:45×5+22.5×70×7
400:382.5:490
Ratio is 80:76.5:98
6 (4)
Let number of notes of each denomination be x.
Then x + 5x + 10x = 480
Hence, total number of notes = 3x = 90.
7 (3)
Speed = 45 Km/hr = 45*(5/18) m/sec
= 12.5m/sec
Total distance = 360+140 = 500 meter
Time = Distance/speed
=500/12.5=40seconds
8.(2)
We can select 4 boys+3 boys and 1 girl
(6C4) + (6C3 x 4C1) + (6C2 x 4C2) + (6C1 x 4C3)
= (6C2) + (6C3 x 4C1) + (6C2 x 4C2) + (6C1 x 4C1)
= 15 + 80 + 90 + 24 = 209
9.(1)
Let the speed of the water in still water = x
Given that speed of the stream = 3 km/hr
Speed downstream = (x+3) km/hr
Speed upstream = (x-3) km/hr
distance = speed × time,
= (x + 3)2 = (x - 3)3
= 2x + 6 = 3x - 9
= x = 6+9 = 15 kmph
10.(3)
SP of two books = 300×110/100=330
300×90/100=270
330+270=600
CP of two books = 300+300 = 600
Total SP = Total CP
Hence No loss or no gain
0 comments
Post a Comment