Share It

Monday, 25 May 2015

Quantitative aptitude- time and speed

1. A man takes 5 hours 45 min in walking to a certain place and riding back. He would have gained 2 hours by riding both ways. The time he would take to walk both ways is
A. 11 hrs
B. 8 hrs 45 min
C. 7 hrs 45 min
D. 9 hrs 20 min


Here is the answer and explanation
Answer : Option C
Explanation :
Given that the time needed for walking one way and riding back=5.45
 time taken for riding both ways = 5.45-2.00 = 3.45
 time needed for riding one way = 1.725
time needed for walking one way  = 5.450-1.725 = 3.725
time needed for walking both way = 3.725*2 = 7 hrs 45 min
2. A person crosses a 600 m long street in 5 minutes. What is his speed in km per hour?
A. 8.2                                       
B. 4.2
C. 6.1
D. 7.2


Answer : Option D
Explanation : 

Answer : Option D
Explanation :
distance = 600 meter

time = 5 minutes = 5 x 60 seconds = 300 seconds
Speed = distancetime=600300=2m/s=2×185 km/hr=365 km/hr=7.2 km/hr

3. Excluding stoppages, the speed of a bus is 54 kmph and including stoppages, it is 45 kmph. For how many minutes does the bus stop per hour?
A. 12
B. 11
C. 10
D. 9

Here is the answer and explanation
Answer : Option C
Explanation :
speed of the bus excluding stoppages = 54 kmph

speed of the bus including stoppages = 45 kmph


Loss in speed when including stoppages = 54 - 45 = 9kmph

=> In 1 hour, bus covers 9 km less due to stoppages


Hence, time that the bus stop per hour = time taken to cover 9 km
=distancespeed=954 hour=16 hour = 606 min=10 min
4. A man complete a journey in 10 hours. He travels first half of the journey at the rate of 21 km/hr and second half at the rate of 24 km/hr. Find the total journey in km.
A. 121 km
B. 242 km
C. 224 km
D. 112 km

Answer : Option C
Explanation :
distance = speed x time


Let time taken to travel the first half = x hr

then time taken to travel the second half = (10 - x) hr


Distance covered in the the first half = 21x

Distance covered in the the second half = 24(10 - x)


But distance covered in the the first half = Distance covered in the the second half

=> 21x = 24(10 - x)

=> 21x = 240 - 24x

=> 45x = 240

=> 9x = 48

=> 3x = 16
x=163Hence Distance covered in the the first half = 21x=21×163=7×16=112 kmTotal distance = 2×112=224 km
5. A car traveling with 5/7 of its actual speed covers 42 km in 1 hr 40 min 48 sec. What is the actual speed of the car?
A. 30 km/hr
B. 35 km/hr
C. 25 km/hr
D. 40 km/hr

Answer : Option B
Explanation :
Time = 1 hr 40 min 48 sec = 1hr +4060hr+483600hr=1+23+175=12675hrdistance = 42 kmspeed=distancetime=42(12675)=42×7512657 of the actual speed = 42×75126actual speed = 42×75126×75=42×1518=7×153=7×5=35 km/hr

























0 comments

Post a Comment